(Polski) Kobieta czy mężczyzna – kto jest lepszym detektywem?

man-woman

Leider ist der Eintrag nur auf Polnisch verfügbar. Der Inhalt wird unten in einer verfügbaren Sprache angezeigt. Klicken Sie auf den Link, um die aktuelle Sprache zu ändern.

Kto jest lepszym detektywem – kobieta czy mężczyzna?

Czy są cechy, które powinien mieć skuteczny detektyw zawodowy? Oczywiście! Profesja ta wymaga od potencjalnego kandydata określonego charakteru i dostosowania się do rzeczywistości. A kto się w niej odnajduje lepiej? Kobiety czy mężczyźni?

Dotychczas stereotyp detektywa skupiał się wokół mężczyzn. Panowie dominowali na ekranach kin i telewizorów, zawłaszczając ten niezwykle potrzebny zawód. Okazuje się jednak, że wiele kobiecych cech sprawia, że panie świetnie nadają się do pełnienia roli detektywa. Spójrzmy, jakie cechy żeńskie pozwalają na sprawne wykonywanie tej profesji.

Kobieta jest cierpliwa i ma podzielną uwagę!

Prywatny detektyw to osoba, która musi mieć oczy i uszy szeroko otwarte. W czasie pracy operacyjnej, trzeba często wykonywać inne czynności, bez utraty figuranta z oczu. Podzielność uwagi to zdecydowanie cecha, którą wykazują się kobiety. Dzięki temu zatrudniona w agencji detektyw potrafi idealnie odgrywać swoją rolę (np. kelnerki czy zagubionej turystki), pilnując potencjalnie obserwowaną osobę.

Niezwykle ważna w zawodzie jest również cierpliwość. Nie ukrywajmy, że śledztwo jest mozolne, wymaga uwagi i nie zawsze przypomina filmy akcji. To zraża wielu początkujących detektywów, którzy widzą siebie wyłącznie w sytuacjach kryzysowych. Cierpliwość wiąże się też z inną cechą kobiet – opanowania. W myśl zasady, że kobieta łagodzi obyczaje, detektyw płci żeńskiej potrafi rozwiązać podbramkową sytuację bez nerwów, redukując ryzyko wpadki.

Wśród kobiet dominuje również empatia, dyskrecja, zrozumienie dla drugiej osoby i umiejętność kreowania sytuacji pod swoje potrzeby. To cechy bardzo przydatne w pracy detektywa, które ułatwiają działanie paniom w zawodzie.

Mężczyźni – detektywi są równie dobrzy

Powyższe nie oznacza, że panie są lepszymi detektywami niż panowie. Skuteczny prywatny detektyw ma również wiele cech męskich. Przede wszystkim musi być odważny i zdecydowany.  Mężczyźni potrafią szybko dokonać odpowiednich decyzji, działając bez zbędnego opóźnienia. Panowie nie przywiązują się też do jednej sprawy, zwiększając swoje możliwości.

Nie ukrywajmy również, że w pracy detektywa przyda się forma fizyczna i siła. Te cechy pozwolą niekiedy opanować z pozoru beznadziejną sytuację. Mężczyźni są również bardzo dyskretni i nie przekazują innym powierzonym im tajemnic. Wśród panów bardzo ważny jest też upór i dążenie do celu – to cecha kluczowa w pracy detektywa, bo niektóre sprawy mogą trwać nawet kilka miesięcy lub lat.

Ostatnim ważnym aspektem, który cechuje detektywów płci męskiej jest perfekcjonizm. Mężczyźni uwielbiają rywalizację i chcą być ciągle coraz lepsi. Biuro detektywistyczne, które stawia na rozwój pracownika będzie świetnym miejscem działania takiej osoby.

Wniosek? Płeć nie ma znaczenia!

Podział na cechy żeńskie i męskie, które przytoczyliśmy powyżej to oczywiście tylko przykład. Dobre biuro detektywistyczne zatrudnia potencjalnych detektywów bez względu na płeć. Liczą się indywidualne predyspozycje, chęć samorozwoju i pracy. To tak naprawdę najważniejsze cechy dobrego detektywa, które mają zarówno panie, jak i panowie.

W wielu sprawach świetnie współpracują ze sobą damsko-męskie duety. To przykład, że zawód detektywa bardzo mocno się rozwinął, jest otwarty na nowe sposoby pozyskiwania informacji oraz pracowników obydwu płci. Warto o tym pamiętać, rozważając pracę, jako prywatny detektyw.